میپس (به انگلیسی: MIPS مخفف Microprocessor without Interlocked Pipelined Stages) یک معماری مجموعه دستورالعمل (ISA) برای کامپیوترهای کم دستور (RISC) است که توسط MIPS Technologies MIPS Computer Systems سابق) توسعه یافته‌است. معماری اولیه میپس ۳۲ بیتی بود، و نسخه‌های ۶۴ بیتی بعداً به آن اضافه شد. نسخه‌های متعددی از میپس وجود دارد از جمله: میپس IV ,III ,II, I و V؛ و همچنین پنج توریع میپس ۶۴/۳۲ (به ترتیب برای پیاده‌سازی ۳۲ و ۶۴ بیتی). از آوریل ۲۰۱۷، آخرین نسخه میپس ۶۴/۳۲ توزیع ۶ است. تفاوت اساسی بین میپس ۶۴/۳۲ و میپس V-I تعریف پردازنده کمکی برای کنترل سیستم در حالت کرنل دارای حق ویژه علاوه بر معماری حالت کاربر است.

چندین افزونه اختیاری نیز موجود است، از جمله میپس سه بعدی که مجموعه ای ساده از دستورت ممیز شناورچند داده است که به وظایف سه بعدی معمول اختصاص دارد، MDMX (یا MadMaX) که یک مجموعهٔ جامع ترچند داده برای اعداد صحیح است و از رجیسترهای ممیز شناور ۶۴ استفاده می‌کند، MIPS16e است که فشرده سازی را به جریان دستورها اضافه می‌کند تا برنامه‌ها از فضای کمتری را اشغال کنند، و میپس MT، که قابلیتچندریسمانی را اضافه می‌کند.

اغلب دوره‌های معماری کامپیوتر در دانشگاه‌ها و مدارس فنی معماری میپس را مطالعه می‌کنند. معماری‌های ریسک جدید تر مانند آلفا تا حد زیادی از این معماری تأثیر پذیرفته‌اند.

سایت مهندسان جوان در زمینه آموزش برنامه نویسی HDL، آموزش های مختلفی را دارد. که در ادامه اشاره کوتاهی به این آموزش ها خواهیم کرد و شما را با آن ها آشنا خواهیم نمود. این آموزش ها بر اساس محتوا برای شما دسته بندی شده اند که عبارت اند از: